هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

تاريخچه شکل گیری باشگاه بهينه كاوي تعالي شركتهاي گاز استانی :

در شرایط رقابتی امروز، كیفیت و بهره وری دو عامل مهم و اساسی در بقای مؤسسات و تولیدكنندگان می باشد و بهبود مستمر ابزاری مطمئن جهت تداوم حضور در این بازار می باشد.

یكی از روشهایی كه موجب پیشرفت سازمان ها در این عرصه رقابتی می گردد، الگوبرداری از بهترینهاست.

فرآیند الگوبرداری با شناخت سازمان یا سازمان هایی كه در نوع خود بهترین هستند، تكنیك هایی را معرفی می كند كه بدان وسیله بتوان شكاف موجود بین سازمان خودی تا سازمان پیشرو را به حداقل رساند. این ابزار امروزه بهینه کاوی نامیده می شود.

در این راستا شرکت های گاز استانی اصفهان، تهران، خراسان شمالی، قم، گیلان و مازندران طی نشستی تحت عنوان اولین گردهمایی تعالی به میزبانی شرکت گاز استان گیلان که در تیر ماه سال 1390 با حضور جناب آقای مجیدسعیدی رئیس امور داری و تحول اداری برگزار گردید، تفاهم نامه ای با موضوع ایجاد شرایط و زیر ساختهای مناسب و تسهیل گری در خصوص شناسایی بهترین تجربیات و استفادهاز فرصتهای بهبود یادگیری بین شرکتهای گاز استانی تنظیم گردید .

 از آنجایی که امکان پیوستن سایر شرکتها به این باشگاه وجود داشت تاریخ اعتبار این تفاهم نامه یکساله در نظر گرفته شد که هر ساله قابل تمدید می باشد .

- دراین گردهمایی مقرر گردید در خصوص هماهنگی تورهای تعالی ماهیانه شرکت گاز استان گیلان به عنوان دبیرخانه موقت کارخود را آغاز نماید .

- با ادامه فعالیتهای این باشگاه وپیوستن سایر شرکتهای گاز استانی از قبیل خوزستان، گلستان، یزد، همدان، فارس و آذربایجان شرقی نیاز به پایگاهی قویتر و کار آمد تر دیده شد تا هماهنگی میان شرکتها را به انجام برساند.

- از این رودر پنجمین گردهمایی تعالی به میزبانی شرکت گاز استان فارس مصوب گردید تا تمامی حاضران موافقت کتبی خود را در خصوص استقرار دبیرخانه دائمی در شرکت گاز استان گیلان را به این شرکت اعلام دارند.

پس از اعلام موافقت شرکتهای گاز استان اصفهان، تهران، خراسان شمالی، خوزستان، فارس، قم، گیلان، گلستان، مازندران، یزد و همدان دبیرخانه در بهمن ماه سال 1391 به طور رسمی آغاز به کار نمود.

 

آدرس دبیرخانه : رشت - پارک شهر - خیابان ملت - خیابان شهید سیادتی - ساختمان شرکت گاز استان گیلان
صندوق پستی : 1654      کد پستی : 43199-41446

 
شماره تلفن سازمان : 9-3229064-0131       داخلی: 257
 
شماره فاکس دبیرخانه تعالی : 3228551 -0131

۲۴ فروردین ۱۳۹۳ 4034