اطراف لوله هاي بالارونده ( آب سرد و گرم و .. ) از موتورخانه را كاملاً و توسط مصالح مناسب ، آببندي نماييد.در غير اينصورت امكان نفوذ گاز سمي مونواكسيدكربن از اطراف لوله ها به واحد مسكوني شما وجود دارد    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

نشت يابي بيش از 11 هزار كيلومتر شبكه گاز در گيلان

۱۴ آبان ۱۳۹۶ 549
نشت يابي بيش از 11 هزار كيلومتر شبكه گاز در گيلان

به گزارش روابط عمومی گاز گيلان، حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان از نشت یابی 11 هزار 420 کیلومتر از شبکه و خطوط تغذیه استان از ابتدای سال جاری تاکنون به منظور بهره برداري ايمن و اجتناب از بروز هرگونه حوادث ناگوارخبر داد.

وی با اعلام اين خبر افزود: ميزان نشت يابي انجام شده از شبكه هاي گاز استان در سال جاری يك ركورد محسوب مي شود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 35 درصد رشد داشته است.

مهندس اکبر ادامه داد: این عملیات در 25 شهر گیلان انجام شده است و معادل 48 درصد کلیه خطوط گاز در استان می باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ادامه داد: همچنین در 7 ماه گذشته 281 هزار انشعاب و عملک گاز و 128 ايستگاه گاز در استان گيلان مطابق برنامه ريزي هاي انجام شده مورد نشت يابي قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اشاره بر اهمیت تأمین ایمن و پایدار گاز برای مشترکین اظهار كرد: واحد بازرسي فني تمام تلاش خود را براي انجام درست و به موقع وظايف محوله در جهت استمرار پایداری جریان گاز در استان به كار خواهد بست.

مهندس اکبر در پايان اظهار داشت: واحد بازرسی فنی با بکارگیری از نرم افزار نشت یابی برای مدیریت بهتر عملیات نشت یابی به دنبال ثبت هرچه دقیق تر و جامع تر بازرسی ها و نشت یابی ها می باشد و با استفاده از خروجی این نرم افزار در جهت بهبود عملکرد خویش و به اتمام رساندن عملیات نشت یابی تا پایان سال بهره خواهد برد.