هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   
طی 2 سال گذشته، به 56 روستای کوهستانی گیلان گازرسانی شده است

 

از ابتدای فعالیت دولت کار و کرامت در سال 1400 تاکنون، 56 روستای صعب العبور و کوهستانی گیلان بهره‌مند از گاز طبیعی شده‌اند.

 

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان، عیسی جمال‌نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در دو سال گذشته برای گازرسانی به مناطق مختلف استان، گفت: در ابتدای فعالیت دولت کار و کرامت، 2 هزار و 80 روستا بهره‌مند از گازطبیعی بود و درصد برخورداری گاز روستایی استان بر روی 95.9 درصد قرار داشت ولی هم‌اکنون روستاهای گازدار گیلان به 2 هزار و 134 روستا و درصد بهره مندی گاز روستایی گیلان به 97.1 درصد رسیده است.

 

وی با بیان این مطلب ادامه داد: بالغ بر 785 میلیارد ریال برای گازرسانی به این روستاهای کوهستانی طی دو سال گذشته هزینه شده است.

 

جمال‌نیکویی همچنین درخصوص وضعیت گازرسانی به شهرهای استان گیلان اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی همه شهرهای گیلان به جز شهر تاریخی ماسوله (به علت دارا بودن بافت تاریخی و عدم امکان گازرسانی) از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با بیان این‌که از ابتدای فعالیت دولت کار و کرامت تاکنون، 36 هزار و 100 انشعاب گاز در سراسر استان نصب شده، گفت: با تحقق این مهم بالغ بر 112 هزار متقاضی، برخوردار از گاز طبیعی شدند و مجموع مشترکین گاز در استان به یک میلیون و 239 هزار مشترک رسیده است.

 

وی همچنین از اجرای بالغ بر 750 کیلومتر شبکه گاز در دو سال گذشته در استان خبر داد و گفت: با اجرای این عملیات عظیم، مجموع طول شبکه گازدار استان به بیش از 22 هزار کیلومتر افزایش یافته است.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در ادامه، نقش گاز را در رونق تولید و توسعه استان بی‌بدیل دانست و گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون تعداد 143 صنعت عمده در گیلان با حجم جایگزینی 66 هزار و 620 مترمکعب در ساعت، بهره مند از گاز طبیعی شده‌اند.

 

جمال‌نیکویی در بخشی دیگر از سخنان خود، درخصوص پروژه‌های در دست اجرای این شرکت، گفت: با مساعدت مدیران شرکت ملی گاز ایران، مجوزهای عملیات گازرسانی به 152 روستا در شهرستان‌های رودسر، تالش، املش، سیاهکل و رودبار اخذ شده و پیمان سپاری آن‌ها در قالب 8 پیمان برای سال‌های 1402 و 1403 انجام شده یا در حال است.

 

وی در خاتمه گازرسانی گسترده به اقصی نقاط استان را ماحصل تلاش‌های یکایک پرسنل تلاشگر شرکت گاز از ابتدای تأسیس شرکت تاکنون دانست و بر گازرسانی به مناطق باقیمانده طبق برنامه زمانبندی تأکید کرد.

 

لازم به توضیح است به علت ادغام چند روستا در شهرستان رودسر، آمار روستاهای گازدار به 2134 روستا کاهش یافته است.

۲۱شهریور ۱۴۰۲ 145