هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   
وزیر کشور و استاندار گیلان از مناطق سیل زده آستارا بازدید کردند

 

احمد وحیدی وزیر کشور به همراه اسدالله عباسی استاندار گیلان، مدیرعامل شرکت گاز گیلان و جمعی از مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی از مناطق سیل زده شهرستان آستارا بازدید بعمل آورد.

 

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان، در حاشیه این بازدید و در نشست شورای اداری شهرستان آستارا وزیر کشور از مسئولان گیلان خواست که با تلاش شبانه روزی و با استفاده از توان مرکز و ظرفیت استانهای اطراف به سرعت وضعیت شهرستان سیل گرفته آستارا را به شرایط عادی بازگردانده و برای این منظور حتی در صورت لزوم شب ها با نصب پروژکتور کار پاکسازی شهر را ادامه دهند.

 

احمد وحیدی در نشست شورای اداری شهرستان آستارا گفت: پیش‌بینی ها برای افزایش نزولات آسمانی طی سال جاری تا ۷۰ درصد بیش از سال گذشته است و کمتر کسی فکر می کرد ۲۷۰ میلیمتر در کمتر از یک شب در این منطقه ببارد.

 

وزیر کشور افزود: لایروبی رودخانه هایی که از مسیر کوهستانی و یا در مسیرهای هموار جلگه‌ای عبور می کنند و با موانعی مانند رشد درختان در داخل رودخانه ها مواجهند باید پیش از اینها انجام می شد و اکنون نیز از استاندار گیلان انتظار است دستورات لازم در این مورد را صادر کند.

 

وی تصریح کرد: یکی از حوادث ناشی از سیل در آستارا که خوشبختانه تلفات جانی به دنبال نداشت حادثه تخریب پل سیبلی و ریزش کوه بود که باید مورد واکاوی و بررسی قرار گیرد زیرا به نظر می رسد باید پیش بینی های لازم از سوی مسئولان انجام می شد تا از بروز این حوادث جلوگیری شود ضمن آنکه باید موارد مشابه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

وحیدی همچنین در بازدید از مناطق سیل زده، علاوه‌ بر اطلاع از نحوه خدمات‌رسانی به مردم سیل‌زده، خسارت‌هایی که در این منطقه به بخش شیلات، مراتع، باغات، اراضی کشاورزی و زیرساخت‌های وارد شده بود را از نزدیک بررسی کرد و مقرر شد تا خسارت‌ها به طور دقیق و کارشناسی از سوی مسئولان جمع‌بندی شود.

 

همچنین پس از این بازدید، عیسی جمال نیکویی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در نشست شورای اداری شهرستان آستارا گزارشی از اقدامات صورت گرفته درجهت پایداری جریان گاز و خدمات رسانی در زمان سیل را ارائه کرد.

 

وی با اشاره به صدمات وارده به خطوط و تاسیسات گاز در این شهرستان، گفت: علیرغم صدمات وارده به تاسیسات گاز، با همت و تلاش همکارانم، جریان گاز در تمام مناطق آستارا پایدار ماند.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در خاتمه بیان کرد: عملیات تعمیر خطوط آسیب دیده گاز بلافاصله پس از فروکش کردن سیل آغاز شده است و به زودی به اتمام خواهد رسید.

 

۳مهر ۱۴۰۲ 445