هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   
مدیرعامل شرکت گاز گیلان: پایداری جریان گاز تنها با مدیریت مصرف در همه حوزه ها میسر می شود

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در نشست هم اندیشی با صاحبان صنایع استان، مدیریت مصرف در همه حوزه ها را تنها راه تضمین پایداری جریان گاز در فصل زمستان عنوان کرد.

 

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان، روز پنجشنبه 18 آبان 1402، نشست هم اندیشی مدیران نهادهای دولتی گیلان با صاحبان صنایع استان درخصوص مدیریت مصرف گاز در سالن همایش روابط عمومی شرکت گاز استان گیلان برگزار شد.

 

عیسی جمال نیکویی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در این نشست ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین با اشاره به تجربه موفق سال های گذشته، گفت: باید با هم فکری و استفاده از خرد جمعی، پایداری جریان گاز را در حوزه های مختلف حفظ کنیم.

 

وی با اشاره به ناترازی تولید و مصرف گاز در کشور گفت: باید تدبیر و برنامه ریزی مناسب، تلاش کنیم تا هم جریان گاز خانگی پایدار بماند و هم روند تولید مختل نشود و کم ترین آسیب به صنایع وارد شود.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در ادامه با اشاره به برخورداری همه شهرها و 97.1 درصد خانوارهای روستایی گیلان از نعمت گاز طبیعی گفت: روزانه بر تعداد مصرف کنندگان گاز طبیعی افزوده می شود و برای برخورداری همگان از این نعمت الهی، مدیریت مصرف در همه حوزه ها امری ضروری است.

 

در ادامه این نشست محمدعلی ویشکایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با تشکر از شرکت گاز بجهت برگزاری این نشست، گفت: هم اندیشی، خردورزی و در میان گذاشتن مشکلات با صاحبان صنایع قطعا می تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

 

ویشکایی اجرای هماهنگ و گسترده برنامه مدیریت مصرف گاز در سراسر استان را حائز اهمیت دانست و از مدیرعامل شرکت گاز درخواست کرد تا برای تحقق این مهم، جلسات مشترک با فرمانداری های شهرستان ها به صورت مستمر برگزار شود.

 

وی در خاتمه با مهم برشمردن اهمیت همکاری همه نهادهای دولتی با صاحبان صنایع استان گفت: حفظ پایداری جریان گاز در کنار رونق تولید تنها با همراهی همه بخش ها میسر خواهد شد.

 

همچنین در این نشست، مجتبی شکوری مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه گیلان درخصوص نحوه ارائه سوخت دوم به صنایع و مدیریت مصرف انرژی، توضیحاتی را ارائه کرد.

 

در ادامه این نشست صاحبان صنایع، نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص مدیریت مصرف و ایجاد محدودیت گاز بیان کردند.

 

۲۰آبان ۱۴۰۲ 195