هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

نشتي دلايل متعددي داشته و در اين فرصت 5مورد از نشتي هايي كه توجه به اين نكات مي تواند جان بسياري ازمردم را در مقابل خطراتي از قبيل آتش سوزي و انفجار محفوظ نگه دارد را بررسي مي نمائيم .

 

1ـ درپوش.         2ـ شيلنگ.

3ـ بست.            4ـ اجاق گاز.

5ـ تغييرات و تعميرات.

درپوش :

1- چنانچه به بعضي از شيرهاي مصرف فعلاً هيچگونه وسيله گازسوزي وصل نمي شود و مورد استفاده قرار نمي‌گيرند ، لازم است حتماً با درپوش مسدود شوند تا چنانچه احياناً شير مصرف به طور ناخواسته باز شد گاز از لوله خارج نشده و حادثه‌اي بوجود نيايد. 

2- چنانچه براي مدت طولاني قصد استفاده از وسيله گازسوز را نداريد (به عنوان مثال تابستانها) حتماً شير مصرف به طور ناخواسته ‌آن را بسته نگه‌داريد و درپوش راهمراه با نوار تفلون برروي آن نصب نمائيد.

شيلنگ :

1- رعايت نكات ايمني درخصوص استفاده از شيلنگ‌هاي مناسب براي اتصال وسائل گازسوز به لوله‌كشي ساختمان از اهميت ويژه و حساسي برخوردار مي‌باشد و چنانچه اين موارد ناديده و يا كم اهميت شمرده شوند در نهايت باعث بروز اتفاقات ناگواري خواهند بود.

2- شيلنگ‌هاي لاستيكي معمولي در برابر ترکيبات نفتي و گازي به سرعت فاسد مي‌شوند . به همين دليل براي وصل كردن اجاق گاز و ساير وسايلي كه استفاده از شيلنگ براي اتصال آنها به سيستم لوله‌كشي گاز مجاز شناخته شده ، بايد از شيلنگ‌هاي لاستيكي تقويت شده (چند لايه) كه مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود.

3- براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و ... غير استاندارد استفاه نكنيد.

4- شيلنگ هايي که ترک دارد را قبل از نشتي گاز حتماً تعويض کنيد .

5- طول شيلنگ‌هاي گاز نبايد حداكثر از يك متر و نيم بيشتر باشد.

6- شيلنگ ‌هاي گاز هرگز نبايد در معرض حرارت اجاق گاز و ساير وسائل گازسوز قرارداشته باشند.

7- شيلنگ ‌هاي لاستيكي را بايد هرچند مدت يكبار مورد بازديد قرارداد تا اطمينان حاصل شود كه شيلنگ‌ هاي مورد استفاده سوراخ ‌نشده ، ترك برنداشته و از محل بست بريده نشده باشند.

8- شيلنگ‌هاي گاز را در محل اتصال به شير و دستگاه گازسوز بوسيله بست فلزي مناسب(مجهز به نوار لاستيكي ) داخلي مهار كنيد و هيچگاه از شيلنگ ‌هاي فرسوده و غير استاندارد استفاده نفرمائيد.

بست :

1- براي محكم كردن شيلنگ ‌هاي گاز از يك طرف به وسائل گازسوز و از طرف ديگر به لوله‌كشي گاز حتماً بايد از بست‌هاي فلزي استاندارد استفاده نمود و چنانچه از اين بست‌ها استفاده نشود امكان جدا شدن شيلنگ و نشت گاز بسيار زياد مي‌باشد.

 

2- پيچاندن سيم و يا هرچيز ديگري به جاي بست يا باعث بريده شدن و يا جداشدن شيلنگ مي‌شود و يا به خوبي و بطور محكم نمي‌تواند شيلنگ را در محل اتصال آببندي نمايد كه در هر صورت باعث نشت گاز خواهد شد.

3- پس از استفاده از بست‌هاي فلزي با استفاده از كف‌ صابون اطمينان حاصل نمائيد كه گاز از محل اتصال و يا از بدنه خود شيلنگ به بيرون نشت نمي‌كند.

بدون کاربرد بست استاندارد هرگز از وسيله گازسوز استفاده نکنيد .

اجاق گاز :

سر رفتن غذا و آب درون کتري برروي اجاق گاز باعث خاموش شدن شعله گازمي شود و همين امر باعث نشتي گازو حوادث بعدي در خانه خواهد شد . در اينصورت از روشن كردن كبريت اجتناب نماييد و فوراً دربها و پنجره هاي خانه را باز كرده تا گاز كاملاً خارج گردد سپس اجاق گاز را كاملاً تميز كرده و براي استفاده مجدد آماده نماييد .

تغييرات و تعميرات :

از جابجا كردن وسايل گاز سوزي كه مستقيماً به لوله ثابت متصل است ، خودداري نمائيد . زيرا ممكن است در اثر جابجايي ، محل اتصال آسيب ديده و دچار نشتي شود . چنانچه اين امر لازم باشد ، براي تغيير محل وسيله گاز سوز و در نتيجه اضافه و يا كم كردن يا تغيير محل لوله گاز آن ، بايد به مؤ سسات مجاز مراجعه كرد .

 

اگر در خانه متوجه نشتي گاز شديم چه اقداماتي بايد انجام دهيم؟

 

1-در صورتي كه كنتور برق در فضاي آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فيوز اصلي قطع كنيد.

 2-فوراً شير اصلي گاز را ببنديد.

 3-در و پنجره‌ها را به آرامي باز كنيد.

 4-افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج كنيد.

 5-حوله پنبه‌اي را مرطوب نموده ‌و با تكان دادن آن گاز موجود در آشپزخانه را به بيرون هدايت نمائيد . به هيچ عنوان از پارچه هاي نايلوني و پلاستيكي كه توليد الكتريسيته ساكن مي نمايد استفاده ننماييد .

6-چنانچه هنگام نشت گاز محل تاريك باشد ، بايد از روشن كردن چـراغ برق يا هر نــوع شعله خودداري گردد.

 

7-براي روشن کردن محل مي‌توان از چراغ قوه استفاده كرد. چراغ قوه را در خارج از فضاي آلوده به گاز روشن نماييد و سپس داخل فضاي تاريک شويد .

 آزمايش نشت يابي گاز�

 

1- بعد از وصل نمودن وسايل گازسوز به سيستم لوله‌كشي گاز و قبل از شروع به استفاده از وسيله گازسوز حتماً مي‌بايستي آزمايش نشت گاز را انجام دهيد.

2- براي انجام آزمايش نشت گاز در يك ظرف مقداري آب ريخته و به آن صابون يا مايع ظرفشويي و يا پودر شوينده اضافه كنيد. سپس قدري از آنرا بوسيله اسفنج و ابر بر روي محل‌هاي اتصال بست وسيله گازسوز و همچنين محل اتصال بست با لوله‌كشي گاز و سپس برروي شيلنگ و يا لوله گاز بريزيد. چنانچه بر روي محل هاي مزبور حباب تشكيل شد نشان دهنده نشت گاز است. چنانچه هنگام آزمايش نشت شديد گاز محرز گرديد شير مصرف آن وسيله گازسوز را ببنديد و به بررسي و رفع عيب بپردازيد .

 

۸آبان ۱۳۹۵ 1137