هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

 

صدمات و آسيب هاي وارده به ناحيه پا يکي از معمولترين حوادث شغلي در اغلب محيط هاي صنعتي بحساب مي آيد. سقوط اشياء سنگين بر روي پا و بويژه ناحيه پنجه مي تواند منجر به ايجاد جراحات شديد شود. بريدگي ، خراشيدگي و سوراخ شدگي پاها يکي از حوادث معمول در بسياري از محيط هاي کار محسوب مي شود .

بررسي آمار حوادث ارائه شده از سوي وزارت کار نشان مي دهد که ناحيه پا پس از دست ها و انگشتان از نظر فراواني صدمات وارده در رتبه دوم حوادث در ايران قرار دارد . استفاده صحيح از وسايل حفاظت فردي مناسب مي تواند از وقوع بسياري از اين جراحات جلوگيري کرده و يا از شدت آن بکاهد .

بدون شک مهمترين فاکتور در انتخاب حفاظهاي پا تناسب آنها با نوع خطرات موجود مي باشد .از فاکتور هاي مهم که امروزه در طراحي و توليد کفشهاي ايمني مد نظر قرار مي گيرد دوام کفش ، سبکي و راحتي آن مي باشد علاوه بر اين جاذب و جالب توجه بودن اينگونه کفش ها نيز يک اصل بشمار مي رود .

حفاظهاي مخصوص پا بر اساس شکل ، ناحيه مورد حفاظت ، جنس و بعضي از فاکتور هاي ديگر به انواع مختلفي تقسيم بندي مي شوند که مهمترين آنها عبارتند از :

 

أ‌- الف : کفش ايمني

کفش هاي ايمني به طيف وسيعي از کفشهاي حفاظتي با شکل ، جنس و طرح مختلف اطلاق مي شود که وظيفه آنها محافظت از پا در برابر انواع مختلفي از خطرات شيميايي ، فيزيکي ، بيولوژيکي و مکانيکي مي باشد . جنس اين کفش ها مي تواند چرم، لاستيک ،لاستيک مصنوعي ، پلاستيک و حتي پارچه و غيره باشد

ب‌- حفاظهاي روي پا

در اين نوع کفشها حفاظ فولادي علاوه بر پنجه پا بخشي از سطح پا را نيز مي پوشاند . اين کفشها براي کار گراني طراحي شده است که وظيفه آنها جابجايي اجسام سنگين بوده و در حين کار امکان سقوط و افتادن شيئي بر روي پا وجود دارد .

ت‌- چکمه هاي لاستيکي و پلاستيکي

از اين کفشهاي حفاظتي در کار هاي با فرآيند هاي تر و گل آلود و همچنين آندسته از فعاليت هاي که در آنها امکان ريخت و پاش مواد شيميايي وجود دارد استفاده مي شود .

 

ث‌- کفشهاي عايق

کفشهاي عايق به دو نوع کفشهاي عايق در برابر سرما و کفش هاي عايق در برابر گرما تقسيم بندي مي شوند . کفشهاي عايق در برابر سرما علاوه بر اينکه با انتخاب جنس مناسب از عبور سرما بدرون پا و اتلاف حرارتي جلوگيري مي کند کف آن نيز از طريق الکتريکي گرم مي شود .

کفشهاي عايق در برابر گرما براي محافظت از پا در برابر سوختگي هاي ناشي از پاشش فلزات مذاب در کار هاي جوشکاري ، ريخته گري و ... استفاده مي شوند .از آنجائيکه در مواقع اضطراري در آوردن سريع اينگونه کفشهاي حفاظتي از اهميت زيادي برخوردار است بجاي بند و استفاده از گره زدن براي بستن آنها از زيپ استفاده مي شود .

ج‌- گتر

از اين وسيله حفاظتي براي محافظت قسمت هاي پائيني ساق و پا از خطراتي نظير پاشش فلزات مذاب يا جرقه هاي جوشکاري استفاده مي شود .

ح‌- حفاظهاي ساق پا

ساق بندها براي آندسته از فعاليت هايي طراحي شده اند که امکان برخورد اشياء و تجهيزات با ساق پا وجود دارد . اين ساق بندها مي تواندد پلاستيکي و يا از جنس فلز و يا مواد مشابه باشند .

خ‌- حفاظهاي ساق و ران

اين نوع وسايل حفاظتي ، پا و قسمتي از ساق پا را از عقب ، جلو و طرفين در برابر عوامل زيان آور بويژه فيزيکي محافظت مي کند .

 

استـفـاده ونـگـهـداري

در هنگاميکه تجهيزات حفاظتي پا مورد استفاده نمي باشند لازم است که بصورت خشک و تميز نگهداري شوند. براي پيشگيري از ايجاد بوي بد پا و جلوگيري از انتقال بيماريهاي مسري پا لازم است که وسايل ياد شده بطور متناوب و منظم تميز کاري شده و ضد عفوني شوند . انتخاب کفشهاي مطابق با اندازه پاي کار گران نيز حائز اهميت است زيرا استفاده از کفشهاي تنگ و سنگين مي تواند خطر ايجاد مايکوزيس پا را بدنبال داشته باشد .

يکي از فاکتور هاي مهمي که بر استفاده صحيح کفشهاي ايمني تاثير مي گذارد راحتي آنهاست بطوريکه بر اساس بعضي از استانداردها وزن يک جفت کفش حفاظتي نبايستي از دو کيلوگرم تجاوز کند .

 

اطلاعات تکميلي در اين زمينه را ميتوانيد در کتاب (( تجهيزات حفاظت فردي )) تاليف دکتر ايرج محمد فام مطالعه فرمائيد .

 

منبع : ايرج محمد فام ؛ تجهيزات حفاظت فردي . فصل سوم

 

 

 

 

 

۳۰بهمن ۱۳۸۹ 4137