هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

آیا جهت نصب علمک خانگی هزینه ای دریافت می گردد ؟

خیر،  مگر در موارد خاصی که واحد درخواست کننده غیر خانگی بوده و یا علمک غیردائم باشد.

 

آیا جهت جابجایی علمک هزینه ای دریافت می گردد ؟

 جهت جابجایی هزینه های متعلقه دریافت می گردد .

 

آیا در صورت تاخیر در پرداخت قبض گاز، جریمه دریافت می گردد ؟

جریمه دریافت نمی گردد ولی در صورت قطع گاز هزینه قطع و وصل دریافت می شود

 

آیا می توان اشتراک گاز را جابجا نمود ؟

جابجایی به هیچ وجه امکان پذیر نیست .

 

وسایل اندازه گیری و کنترل گاز چه وسائلی هستند؟

این وسایل عبارتند از کنتور یا کنتورها، رگلاتورها، شیرهای قطع سریع و شیرهای اطمینان، فیلترها و ساير ملحقات و کليه وسايل مربوطه که به منظور سنجش مقدار گاز مصرفي، تنظيم و تثبيت فشار گاز مصرفي، محدوديت و برقراري ايمني و تميز نمودن گاز مصرفي بر طبق قرارداد در محل مورد تأييد شرکت نصب مي گردد.

 

گازبهاء یعنی چه؟

عبارت است از بهای یک متر مکعب استاندارد گاز طبیعی که متناسب با نوع مصرف مشترک تعیین می گردد (مبنای محاسبه میزان مصرف گاز طبیعي براي مشترکين جزء رقم شماره انداز و براي مشترکين عمده متر مکعب استاندارد مي باشد.)

 

انواع مشترک (از لحاظ نوع مصرف) کدامند؟

شترکین خانگی : به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی برای مصارف گرمایش یا سرمايش واحدهاي مسکوني (مکاني براي زندگي که به تشخيص شرکت حداقل داراي يک اتاق و يک آشپزخانه و سرويس متناسب با عرف محل سکونت باشد) و ساير وسايل و تجهيزات متعارف استاندارد گاز سوز خانگي استفاده مي نمايند.

مشترکین عمومی :

به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی جهت مصارف غیر خانگی و غیر صنعتی استفاده می نمايند و در گروههاي ذيل تقسيم بندي مي شوند :

گروه ۱- اماکن و تأسیسات دولتی/ کسب و خدمات

الف) اماکن و تأسیسات دولتی (عمومی)شامل اماکن و تأسیسات ادارات، ارگانها، نهادها و سازمانهای زیر نظر مقام رهبری، قوای سه گانه، شهرداری، نیروهاي نظامي و انتظامي.

ب) کسب و خدمات (تجاری) که از گاز طبیعی برای کسب و یا گرمایش محل خدمات استفاده می نمایند و هر نوع مصرفی که با هیچ يک از تعرفه هاي ديگر تطابق نداشته باشد مشمول اين بند مي گردند.

گروه ۲-آموزشی :

شامل مراکز فرهنگی، آموزشی و ورزشی دولتی، غیردولتی، تعاونی و خصوصی نظیر کتابخانه ها، موزه ها،مهدکودک ها، کودکستان ها، مدارس، اردوگاههای دانش آموزي، دانشگاهها، مراکز آموزش فني و حرفه اي، مدارس و حوزه هاي علوم ديني. امکن مقدسه مذهبي، مساجد، حسينيه ها، باشگاههاي ورزشي و مراکز شبانه روزي نگهداري معلولن و بيمارستانهاي آموزشي که تأييد لازم را از سوي مراجع ذيصلاح ارائه نمايند.

گروه۳- نانوائیها و گرمابه های سنتی (ویژه تجاری) :

که دارای پروانه معتبر از مراجع ذیصلاح باشند.

مشترک صنعتی :

به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی جهت گرمایش، و تولید نیرو بمنظور تأمین احتیاجات صنعتي و يا در فرايند توليد با انجام عملياتي در دستگاههاي خود ماده خام و يا محصول نيمه تمامي را به محصول نيمه تمام ديگر و يا محصول تمام شدهاي تبديل مي کنند و در چهار گروه ذيل معرفي ميگردند:

گروه ۱:واحدهای دارای پروانه صنعتی معتبر از مراجع رسمی ذیربط، واحدهای صنعتی، کشاورزی، دامپروری، هتل ها و مسافر خانه ها.

گروه ۲: پالایشگاه و تلمبه خانه ها (در مالکیت وزارت نفت)، پتروشیمی تولید کود اوره، سایر پتروشیمی های دولتی.

گروه ۳:نیروگاهها (در مالکیت وزارت نیرو)

گروه ۴: حمل و نقل (برای ایستگاههای سوخت گیری گاز طبیعی فشرده CNG)

 

انشعاب موقت به چه معنی است؟

به نوعی انشعاب اطلاق می گردد که در صورت درخواست مشترک بدون دریافت هزینه برقراری انشعاب و با دریافت هزینه های متعلقه (کالا و اجرا) بطور موقت توسط شرکت نصب و تا زمان مورد توافق طرفین یا انصراف و يا درخواست تبديل آن به انشعاب دائم، ميزان گاز مصرف شده بر اساس بالاترين نرخ تعرفه که از سوي شرکت تعيين مي گردد اخذ خواهد شد.

تبصره: در خصوص واحدهای صنعتی بالاترین تعرفه صنعتی اعمال می گردد.

 

چگونه می توان قبض گاز را دریافت نمود؟

شما می توانید با ارسال شماره اشتراک خود به سامانه پیامکی 20006194 ، یا با شماره گیری تلفن 3414 ، یا با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان و یا از طریق سایت شرکت گاز استان آخرین قبض خود را دریافت نمایید.

نحوه ثبت شماره تلفن همراه جهت دریافت صورتحساب بصورت پیامکی چگونه است؟

شما می توانید با ارسال (1* شماره اشتراک) به سامانه 20006194 ، ضمن ثبت شماره تلفن همراه شما، صورتحساب خود را در هر دوره بصورت پیامکی دریافت نمایید.

 

نحوه حذف و عدم دریافت پیامک صورتحساب برای تلفن همراه چگونه است؟

با ارسال شماره اشتراک * off به سامانه 20006194 ، ارسال قبض این اشتراک به تلفن همراه مورد نظر غیر فعال خواهد شد.

 

چگونه می توان کارکرد کنتور را اعلام نمود؟

شما می توانید اشتراک خود را به همراه کارکرد کنتور بصورت (کارکرد کنتور* شماره اشتراک) به سامانه پیامکی 20006194 ارسال، یا با شماره گیری تلفن 3414 ، یا با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان اعلام و یا در سامانه شرکت گاز استان گیلان ثبت نمایید تا قبض برایتان صادر و پیامک گردد.

 

نام ما در قبض گاز ناقص درج می گردد

لطفا با در دست داشتن مدارک مربوطه به دفاتر پیشخوان و یا امور مشترکین اداره گاز مربوطه مراجعه تا نسبت به اصلاح اطلاعات روی قبض شما اقدام گردد.

 

گاز قطع شد - افت فشار گاز داریم

شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاهده قطع ، نشت و یا حوادث گاز با تلفن واحد امداد، 194 تماس حاصل فرمایید.

 

عوارض گازرسانی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

عوارض گازرسانی طبق بند د ، ماده 65 قانون الحاق بودجه سال 94 کل کشور معادل 10% بهاي گاز مصرفي هر مشترك می باشد.

 

مالیات بر ارزش افزوده چیست و چگونه محاسبه می شود؟

بخشنامه۲۸۰۰۴ م۸۸/۱۱/۱۲(پاسخ به سوالات در مورد قانون مالیات بر ارزش افزوده) مالیات و عوارض ارزش افزوده پرداختی توسط مودیان مشمول قانون بابت آب، برق، گاز ، تلفن ( در قالب صورتحساب های صادره ارائه دهندگان خدمات یاد شده )برای فعالیت های اقتصادی خود به عنوان اعتبار مالیاتی قابل کسر از مالیات و عوارض متعلقه کالا و خدمات ارائه شده توسط آن ها خواهد بود . قانون مالیات بر ارزش افزوده مطابق بند (ز) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 معادل 9% می باشد .

 

قبض گاز را دو یا چندبار واریز نمودم

در صورت پرداخت بیش از یکبار یک صورتحساب، صورتحساب شما تسویه و الباقی مبلغ به عنوان بستانکار برای شما در قبض های بعدی محاسبه می گردد.

 

بدون اطلاع گاز ما را بعلت بدهی قطع کردند

طبق بند 2,7 مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی و همچنین بند 6 پیمان فروش گاز طبیعی مشترکین، در صورتیکه مشترک وجه صورتحساب را در مهلت مقرر پرداخت ننماید شرکت مجاز به قطع جریان گاز می باشد. جهت اطلاع مشترکین محترم در قبض هایی بیش از 2 دوره بدهی، اخطار به قطع درج می گردد.

بخاطر بدهی گاز را قطع کردند برای وصل گاز چه کاری باید انجام بدهم

لطفا صورتحساب واریز شده را به امور مشترکین اداره گاز مربوطه ارائه تا نسبت به صدور فرم وصل گاز اقدام گردد.

چرا برای دریافت علمک شرکت گاز ما را به شهرداری یا بخشداری ارجاع می دهد؟

آیا می توان قبض را بعد از مهلت پرداخت واریز کرد؟

واریز قبض بعد از مهلت، ممکن است باعث درج بدهی در قبض بعدی شود که در اینصورت با مراجعه به امور مشترکین و ارائه قبض واریز شده نسبت به اصلاح آن اقدام می گردد.

 

بدهی نداریم اما گاز ما را قطع کردند

حسب دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران ( بند 2-10-د) ، در صورت عدم قرائت کنتور طی 2 دوره متوالی، گاز مشترک به علت نکات ایمنی قطع می گردد.

 

در قبوض گاز بیمه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

طبق بند ز تبصره 6 قانون الحاق بودجه سال 98 کل کشور، به ازای مشترکین خانگی شهری ماهانه 2 هزار ریال، روستایی ماهانه هزار ریال و تجاری ماهانه 10 هزار ریال، برای بیمه خسارات مالی و جانی اعم از فوت و نقص عضو و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از انفجار، آتش‌سوزی و مسمومیت مشترکان شهری و روستایی اخذ می‌شود.

۲۰اردیبهشت ۱۴۰۰ 3326